Novinky & aktuality
  • 6.4.2024 - Je tenkovrstvý anhydritový potěr s vysokou tepelnou vodivostí, vysokou pevností a umožňuje realizaci plovoucího potěru už od 25mm tloušťky.- AnhyLevel Heat ZDE
  • 27.3.2024 - Co mají anhydritové podlahy společného se sádrokartonem, cementem, omítkami nebo substrátem pro pěstování žampiónů?
    Základní surovinou pro výrobu těchto ve stavebnictví oblíbených materiálů je ZDE
  • 8.3.2024 - Hlasujte! Za jak dlouho myslíte, že je možné chodit po čerstvě vylité anhydritové podlaze? Zúčastněte se prosím naší ankety a prohlédněte si odpovědi ostatních. ZDE.
Rady odborníků
Dotazy čtenářů

Je možné využít anhydrit na vylití podlahy, kdy je podlaha tvořena hobrou a pod touto je struska? Je možno anhydrit nalít na hobru či je lépe tuto odstranit a anhydit .... více >>

Realizujete také průmyslové podlahy pro vyšší zatíżení? Budeme potřebovat 110 metrů čtverečních v garáżi pro nákladní .... více >>

Chtěl bych se zeptat na pokládku polystyrenu na podlahové topení v koupelně. Mám 6cm podlahového polystyrenu na něj přijde systémová deska 5 cm a 5 cm .... více >>

Musí být podklad pod Anhydridem rovný?Stavební firma vynechala ve skladbě pěnobeton a na podklad (někde zdivo, jinak desky) nerovnosti do 2 Cm nandali kročejovou izolaci 5 Cm a .... více >>

Hlasujte
Co jsou Anhydritové podlahy?

Anhydritové podlahy jsou dnes již velmi známou a rozšířeno technologií. Na tomto webu získáte velmi rychle přehled o tomto materiálu používaném ve stavebnictví.


Pokládka dlažby – příprava podlahy

Jak správně připravit podlahu pro pokládku dlažby či plovoucí podlahy?

Velmi často chodí k nám do redakce dotazy podobné tomuto: Jak mám připravit podlahu pro pokládku dlažby – zda a čím penetrovat, jaké použít lepidlo na dlažbu, zda brousit podlahu atd. Je nějaký, případně jaký rozdíl v přípravě pro dlažbu a vinylovou podlahu?
Rozhodli jsme se tedy na toto téma sepsat rozsáhlejší článek.


Co je třeba pro pokládku krytin?

Pro pokládku krytin je třeba, aby byl anhydrit dostatečně vyzrálý a vyschlý, tzn., aby jeho vlhkost nepřesahovala 0,5 % u podlah bez topení a 0,3 % u podlah vytápěných.

Toto se dá zjistit speciálními vlhkoměry, kterými disponují kvalitní prováděcí firmy nebo např. odborní zástupci vybraných dodavatelů materiálů (např. lepidel apod.). Je velmi vhodné toto pravidlo dodržet, neboť v opačném případě dojde k postupné degradaci podkladového anhydritu vlivem zbytkové vlhkosti, která v něm zůstala „uvězněna“.


PŘEBROUŠENÍ POVRCHU


Pokud je předchozí pravidlo splněno, je nutné z anhydritu obrousit nesoudržnou a nepropustnou povrchovou vrstvu, tzv. „šlem“.

Bez tohoto kroku hrozí vysoké riziko oddělení této vrstvy od podkladu. Krytina bude sice kvalitně přilepena k této vrstvě, ta ale nemá dostatečnou soudržnost s podkladem. Tloušťka této vrstvy závisí na několika faktorech (kvalita, průběh a podmínky zrání atd.) a je silná řádově jednotky mm.

Je tedy třeba „otevřít“ povrch anhydritu až na vlastní strukturu materiálu.


LEPENÍ TRHLIN


Během zrání se mohou v podkladu vytvořit trhliny, které je třeba tzv. „sešít“. Trhlina se kotoučovou bruskou prořízne podélně a k tomu po cca 20 cm příčně. Do příčných řezů se vloží ocelové spony a všechny tyto řezy se poté zalijí speciální epoxidovou pryskyřicí, která se ještě za čerstva zasype křemičitým pískem (pro lepší adhezi dalších vrstev).

Příklady materiálů: MAPEI Eporip nebo Schönox 2 KR.

Poté již může následovat lepení povrchových vrstev.


LEPENÍ DLAŽBY (A PENETRACE)


Asi nejdůležitější věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že styk cementového materiálu s anhydritem (nebo naopak) vede k relativně bouřlivé chemické reakci, která má za následek okamžitou degradaci styčných vrstev a tedy jejich naprostou separaci. Úroveň degradace závisí na míře a podmínkách spojení. Existují tedy v zásadě 2 varianty:

a) Lepení pomocí lepidla na bázi anhydritu. Tímto se předejde výše uvedenému efektu tím, že cement ze skladby zcela eliminujeme. Pak nám stačí běžný způsob penetrování. Příklad materiálové skladby: Lepidlo Schönox FB Flex + penetrace KH ředěná až 1:5, přičemž je možno již po krátkém odeschnutí začít s lepením.

b) Lepení pomocí cementového lepidla. V tomto případě je nutné provést opravdu důkladné uzavření povrchu pomocí kvalitní penetrace. Tu je třeba aplikovat v příslušné koncentraci předepsané výrobcem (často neředěné) a nechat typicky 24 hodin zaschnout. Je možno použít speciální rychleschnoucí penetrace (např. Schönox KH FIX).

Příklady penetrací:

MAPEI Primer G – neředěný, schnutí 24 hodin Schönox KH – ředěný 1:1, schnutí 24 hodin (ideálně ještě předtím krátce zaschnutá vrstva ředěná 1:5) Schönox KH FIX – neředěný, schnutí 2 hodiny Lepidla – zde je výběr velmi široký a volbu je vhodné dělat podle velikosti formátu dlažby. V podstatě všechna kvalitní flexibilní lepidla (tzn. tř. C2) jsou použitelná na podlahové topení.

„Kvalitu“ bych zde pro představu a jednoduchost definoval přibližnou cenou, která by měla být v MC od cca 400 Kč / 25kg balení vč. DPH (netvrdím, že nelze koupit kvalitní lepidlo pod tuto cenu, nicméně od této ceny je to již prakticky jistota). Existují cementová lepidla, která obsahují tzv. síranovzdorné cementy – tím se snižuje riziko výše uvedené reakce a je možné snížit koncentraci penetrace. Příklady od firmy MAPEI: Granirapid, Elastorapid, Keraquick Odkaz na stažení dokumentu firmy MAPEI – Zásady pro aplikace na anhydritové povrchy


LEPENÍ OSTATNÍCH PODLAHOVÝCH KRYTIN


To jsou např. vinylové dílce, PVC, koberce nebo masivní dřevo. Jelikož lepidla na této bázi neobsahují složky, které by reagovaly podobně jako cement, není zde takové riziko nesprávného postupu a rizika jako u lepení dlažby.

Zde je škála lepidel opravdu velmi široká. Volba závisí v první řadě na konkrétním druhu krytiny a poté je samozřejmě třeba dodržet zásady k danému lepidlu. Doporučuji oslovit odborníka s konkrétním požadavkem (dodavatele krytiny nebo specializované obchody se stavební chemií).

Pár příkladů za všechny: – Vinylové krytiny: lepidlo Schönox iFloor + penetrace KH FIX (aplikace válečkem); lep. Schönox Durocoll (bez penetrace); MAPEI Ultrabond Eco 350 aj. – Masivní dřevo: SIKA SikaBond-T52FC; MAPEI Ultrabond P990 1K; Schönox MS Elastic (vše bez penetrace) – PVC, koberce: Schönox Emiclassic, Schönox Unitech, MAPEI Mapecryl Eco